Kancelaria Prawa Spadkowego i Majątkowego

Porady prawne

Ile kosztuje spis inwentarza a ile kosztuje wykaz inwentarza?

Ile kosztuje spis inwentarza a ile kosztuje wykaz inwentarza?

Ile kosztuje spis inwentarza, a ile wykaz inwentarza?

 

Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc dokonując wyboru takiego sposobu nabycia spadku, który w jakimś zakresie chroni nas przed długami przewyższającymi wartość spadku mamy wybór  wykazania stanu spadku za pomocą jednej z dwóch instytucji:

  • sporządzenie spisu inwentarza przez komornika sadowego,
  • złożenia wykazu inwentarza sporządzonego przez siebie w sądzie.

 

Jak z wieloma czynnościami prze sądem, czy organami Państwowymi także te czynności mogą wiązać się z koniecznością poniesienia pewnych opłat.

 

wykaz inwentarza

Wykaz inwentarza może zostać złożony bezpośrednio w Sądzie spadku – wówczas nie podlega on opłacie.

Natomiast wykaz taki może być również sporządzony przed notariuszem, który następnie prześle taki wykaz do sądu spadku. Za tego typu czynność notariusz pobierze wynagrodzenie w kwocie 200 zł netto plus VAT.

 

Spis inwentarza

 

Koszty związane z sporządzeniem spisu inwentarza kształtują się natomiast trochę odmiennie.

Po pierwszym kosztem jest opłata sadowa od wniosku o sporządzenie spisu inwentarza w kwocie 100 zł

Koszty komornika określone są tzw. opłatą stałą za prace komornika, która wynosi 400 zł.

 

Natomiast niekiedy znacznym dodatkowym kosztem mogą być koszty związane z procesem ustalania składu spadku i jego wartości. 

W skład tych wydatków mogą wchodzić wydatki gotówkowe komornika oraz przede wszystkim koszty związane z wycenami składników majątku spadkowego i te ostatnie zwłaszcza mogą spowodować,, iż koszt spisu inwentarza może sięgnąć istotnych kwot.

Tytułem przykładu koszt wyceny wartości nieruchomości mieści przeciętnie się w przedziale od kilkuset do dwóch tysięcy złotych.  W sytuacji, gdy spadek zawiera więcej nieruchomości, czy ruchomości podlegającej wycenie typu maszyny lub samochody, to koszt ten moze siegnąc i kilku tysięcy złotych.

 

 

Jeżeli potrzebują Państwo fachowej pomocy prawnej w sprawach z zakresu prawa spadkowego w Poznaniu jak i szerzej, w tym sprawach o zapłatę zachowku zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy, telefonicznie: +48 61 2224963 lub mailowo: kancelaria@prawnikpoznanski.pl